LG WA-16E19FA Power AC Adapter 19V 1.2A 22.8W LG19V1.2A22.8W-6.5x4.4mm-AU
Qty.
  • Item Name:NewLG19V1.2A22.8W-6.5x4.4mm-AU
  • InPut:100-240V 0.8A 50-60Hz
  • Adapter Output Voltage: 19V
  • Adapter Output Current: 1.2A
  • Adapter Power: 22.8W
  • Adapter Plug Size: 6.5 x 4.4mm
  • Adapter Tip Mote: 1 pin in center
  • Weight( Adapter only ) :130g
  • Package:
    1 x LG19V1.2A22.8W-6.5x4.4mm-AU Laptop AC Adapter
    1 x EU / UK / US / AU Power Cord Fit Your Country
  • 180 Days Warranty!
    30-Days Money Back!
    Low Price
    Fast Shipping!
    Compatible Part Numbers:
    WA-16E19FA AC Adapter,
    • Model:
      [LG WA-16E19FA Power AC Adapter 1]
    • 9444 Units in Stock
    LG WA-16E19FA Power AC Adapter 19V 1.2A 22.8W LG19V1.2A22.8W-6.5x4.4mm-AU Tips
    1. 1. Use the charger for the first time until the battery is fully charged before unplugging.
    2. 2. When using the LG WA-16E19FA Power AC Adapter 19V 1.2A 22.8W LG19V1.2A22.8W-6.5x4.4mm-AU adapter for a long time, please avoid leaving the battery in the notebook.
    4. 4. Do not leave the LG WA-16E19FA Power AC Adapter 19V 1.2A 22.8W LG19V1.2A22.8W-6.5x4.4mm-AU AC adapter in an extremely hot or cold environment for an extended period of time.