LG PA-1900-08 Power AC Adapter 19V 4.74A 90W LG19V4.74A90W-6.5x4.0mm
Qty.
  • Item Name:NewLG19V4.74A90W-6.5x4.0mm
  • InPut:100-240V~50-60Hz 1.5A(1.5A)
  • Adapter Output Voltage: 19V
  • Adapter Output Current: 4.74A
  • Adapter Power: 90W
  • Adapter Plug Size: 6.5 x 4.0mm
  • Weight( Adapter only ) :253g
  • Dimension( L x W x H ):126.50 x 50.10 x 30.80mm
  • Original / Genuine : Yes
  • Note:Measure on middle of its tip, will get 6.0 x 4.0mm, Measure on the port of its tip, will get 6.5 x 4.4mm or 6.5 x 4.0 mm, Genunie item, they are all the same size.
  • Total Sale: Sell Well
  • Package:
    1 x LG19V4.74A90W-6.5x4.0mm Laptop AC Adapter
    1 x EU / UK / US / AU Power Cord Fit Your Country
  • 180 Days Warranty!
    30-Days Money Back!
    Low Price
    Fast Shipping!
    Compatible Part Numbers:
    • Model:
      [LG PA-1900-08 Power AC Adapter 1]
    • 9444 Units in Stock
    LG PA-1900-08 Power AC Adapter 19V 4.74A 90W LG19V4.74A90W-6.5x4.0mm Tips
    1. 1. Use the charger for the first time until the battery is fully charged before unplugging.
    2. 2. When using the LG PA-1900-08 Power AC Adapter 19V 4.74A 90W LG19V4.74A90W-6.5x4.0mm adapter for a long time, please avoid leaving the battery in the notebook.
    4. 4. Do not leave the LG PA-1900-08 Power AC Adapter 19V 4.74A 90W LG19V4.74A90W-6.5x4.0mm AC adapter in an extremely hot or cold environment for an extended period of time.