KENSINGTON 420-0005-00 Power AC Adapter 19V 4.74A 90W KENSINGTON19V4.74A90W-5.5x2.5mm
Qty.
  • Item Name:NewKENSINGTON19V4.74A90W-5.5x2.5mm
  • InPut:100 to 240VAC,50to 60Hz,2.5A Max
  • Adapter Output Voltage: 19V
  • Adapter Output Current: 4.74A
  • Adapter Power: 90W
  • Adapter Plug Size: 5.5x2.5mm
  • Weight( Adapter only ) :331g
  • Dimension( L x W x H ):139.40 x 57.70 x 30.10mm
  • Original / Genuine : Yes
  • Note:Note1:16VDC(BLUE)---5.62A Max Note2:19VDC(GREEN)---4.74A Max
  • Total Sale: Sell Well
  • Package:
    1 x KENSINGTON19V4.74A90W-5.5x2.5mm Laptop AC Adapter
    1 x EU / UK / US / AU Power Cord Fit Your Country
  • 180 Days Warranty!
    30-Days Money Back!
    Low Price
    Fast Shipping!
    Compatible Part Numbers:
    • Model:
      [KENSINGTON 420-0005-00 Power AC ]
    • 9444 Units in Stock
    KENSINGTON 420-0005-00 Power AC Adapter 19V 4.74A 90W KENSINGTON19V4.74A90W-5.5x2.5mm Tips
    1. 1. Use the charger for the first time until the battery is fully charged before unplugging.
    2. 2. When using the KENSINGTON 420-0005-00 Power AC Adapter 19V 4.74A 90W KENSINGTON19V4.74A90W-5.5x2.5mm adapter for a long time, please avoid leaving the battery in the notebook.
    4. 4. Do not leave the KENSINGTON 420-0005-00 Power AC Adapter 19V 4.74A 90W KENSINGTON19V4.74A90W-5.5x2.5mm AC adapter in an extremely hot or cold environment for an extended period of time.