GIGABYTE AREO 15 SERIES Power AC Adapter 19.5V 11.8A 230W CHICONY19.5V11.8A230W-5.5x2.5m
Qty.
GIGABYTE AREO 15 SERIES Power AC Adapter 19.5V 11.8A 230W CHICONY19.5V11.8A230W-5.5x2.5mm
  • Item Name:NewCHICONY19.5V11.8A230W-5.5x2.5mm
  • InPut:100-240V-3.5A 50-60Hz
  • Adapter Output Voltage: 19.5V
  • Adapter Output Current: 11.8A
  • Adapter Power: 230W
  • Adapter Plug Size: 5.5 x 2.5mm
  • Adapter Tip Mote: 5.5 x 2.5
  • Weight( Adapter only ) :925g
  • Dimension( L x W x H ):170.8 x 86.3 x 41.5mm
  • Original / Genuine : Yes
  • Total Sale: Sell Well
  • Package:
    1 x CHICONY19.5V11.8A230W-5.5x2.5mm Laptop AC Adapter
    1 x EU / UK / US / AU Power Cord Fit Your Country
  • 180 Days Warranty!
    30-Days Money Back!
    Low Price
    Fast Shipping!
    Compatible Part Numbers:
    • Model:
      [GIGABYTE AREO 15 SERIES Power AC]
    • 9444 Units in Stock
    GIGABYTE AREO 15 SERIES Power AC Adapter 19.5V 11.8A 230W CHICONY19.5V11.8A230W-5.5x2.5m Tips
    1. 1. Use the charger for the first time until the battery is fully charged before unplugging.
    2. 2. When using the GIGABYTE AREO 15 SERIES Power AC Adapter 19.5V 11.8A 230W CHICONY19.5V11.8A230W-5.5x2.5m adapter for a long time, please avoid leaving the battery in the notebook.
    4. 4. Do not leave the GIGABYTE AREO 15 SERIES Power AC Adapter 19.5V 11.8A 230W CHICONY19.5V11.8A230W-5.5x2.5m AC adapter in an extremely hot or cold environment for an extended period of time.