LG R580 Power AC Adapter 19V 4.74A 90W LG19V4.74A90W-6.5x4.0mm
Qty.
  • Item Name:NewLG19V4.74A90W-6.5x4.0mm
  • InPut:100-240V~50-60Hz 1.5A(1.5A)
  • Adapter Output Voltage: 19V
  • Adapter Output Current: 4.74A
  • Adapter Power: 90W
  • Adapter Plug Size: 6.5 x 4.0mm
  • Weight( Adapter only ) :253g
  • Dimension( L x W x H ):126.50 x 50.10 x 30.80mm
  • Original / Genuine : Yes
  • Note:Measure on middle of its tip, will get 6.0 x 4.0mm, Measure on the port of its tip, will get 6.5 x 4.4mm or 6.5 x 4.0 mm, Genunie item, they are all the same size.
  • Total Sale: Sell Well
  • Package:
    1 x LG19V4.74A90W-6.5x4.0mm Laptop AC Adapter
    1 x EU / UK / US / AU Power Cord Fit Your Country
  • 180 Days Warranty!
    30-Days Money Back!
    Low Price
    Fast Shipping!
    Compatible Part Numbers:
    • Model:
      [LG R580 Power AC Adapter 19V 4.7]
    • 9444 Units in Stock
    LG R580 Power AC Adapter 19V 4.74A 90W LG19V4.74A90W-6.5x4.0mm Tips
    1. 1. Use the charger for the first time until the battery is fully charged before unplugging.
    2. 2. When using the LG R580 Power AC Adapter 19V 4.74A 90W LG19V4.74A90W-6.5x4.0mm adapter for a long time, please avoid leaving the battery in the notebook.
    4. 4. Do not leave the LG R580 Power AC Adapter 19V 4.74A 90W LG19V4.74A90W-6.5x4.0mm AC adapter in an extremely hot or cold environment for an extended period of time.