LG ADS-40SG-19-3 19025G Power AC Adapter 19V 1.3A 24.7W LG19V1.3A24.7W-6.5x4.0mm-W
Qty.
  • Item Name:NewLG19V1.3A24.7W-6.5x4.0mm-W
  • InPut:100-240V~50-60Hz 1.0A
  • Adapter Output Voltage: 19V
  • Adapter Output Current: 1.3A
  • Adapter Power: 24.7W
  • Adapter Plug Size: 6.5 x 4.0mm
  • Adapter Tip Mote: 1 pin in center
  • Weight( Adapter only ) :150g
  • Dimension( L x W x H ):91.30 x 37.60 x 30.80mm
  • Package:
    1 x LG19V1.3A24.7W-6.5x4.0mm-W Laptop AC Adapter
    1 x EU / UK / US / AU Power Cord Fit Your Country
  • 180 Days Warranty!
    30-Days Money Back!
    Low Price
    Fast Shipping!
    Compatible Part Numbers:
    ADS-40SG-19-3 19025G AC Adapter,
    • Model:
      [LG ADS-40SG-19-3 19025G Power AC]
    • 9444 Units in Stock
    LG ADS-40SG-19-3 19025G Power AC Adapter 19V 1.3A 24.7W LG19V1.3A24.7W-6.5x4.0mm-W Tips
    1. 1. Use the charger for the first time until the battery is fully charged before unplugging.
    2. 2. When using the LG ADS-40SG-19-3 19025G Power AC Adapter 19V 1.3A 24.7W LG19V1.3A24.7W-6.5x4.0mm-W adapter for a long time, please avoid leaving the battery in the notebook.
    4. 4. Do not leave the LG ADS-40SG-19-3 19025G Power AC Adapter 19V 1.3A 24.7W LG19V1.3A24.7W-6.5x4.0mm-W AC adapter in an extremely hot or cold environment for an extended period of time.