LG 38UC99-W Power AC Adapter 19V 9.48A 180.12W LG19V9.48A180.12W-6.5x4.4mm-B
Qty.
  • Item Name:NewLG19V9.48A180.12W-6.5x4.4mm-B
  • InPut:100-240V 50-60Hz 2.5A
  • Adapter Output Voltage: 19V
  • Adapter Output Current: 9.48A
  • Adapter Power: 180.12W
  • Adapter Plug Size: 6.5 x 4.4mm
  • Adapter Tip Mote: 1 pin in center
  • Weight( Adapter only ) :570g
  • Original / Genuine : Yes
  • Note:New Style, Compatible LG 19v 9.48A DA-180C19 White background label( Old Style ).
  • Total Sale: Sell Well
  • Package:
    1 x LG19V9.48A180.12W-6.5x4.4mm-B Laptop AC Adapter
    1 x EU / UK / US / AU Power Cord Fit Your Country
  • 180 Days Warranty!
    30-Days Money Back!
    Low Price
    Fast Shipping!
    Compatible Part Numbers:
    DA-180C19 AC Adapter,
    • Model:
      [LG 38UC99-W Power AC Adapter 19V]
    • 9444 Units in Stock
    LG 38UC99-W Power AC Adapter 19V 9.48A 180.12W LG19V9.48A180.12W-6.5x4.4mm-B Tips
    1. 1. Use the charger for the first time until the battery is fully charged before unplugging.
    2. 2. When using the LG 38UC99-W Power AC Adapter 19V 9.48A 180.12W LG19V9.48A180.12W-6.5x4.4mm-B adapter for a long time, please avoid leaving the battery in the notebook.
    4. 4. Do not leave the LG 38UC99-W Power AC Adapter 19V 9.48A 180.12W LG19V9.48A180.12W-6.5x4.4mm-B AC adapter in an extremely hot or cold environment for an extended period of time.