GOOGLE NEXUS 7 2ND GEN Power AC Adapter 5.2V 1.35A 7W ACER5.2V1.35A-EU
Qty.
  • Item Name:NewACER5.2V1.35A-EU
  • InPut:100-240V50/60Hz~0.25A
  • Adapter Output Voltage: 5.2V
  • Adapter Output Current: 1.35A
  • Adapter Power: 7W
  • Weight( Adapter only ) :35g
  • Dimension( L x W x H ):56.58 x 38.28 x 27.96mm
  • Package:
    1 x ACER5.2V1.35A-EU Laptop AC Adapter
  • 180 Days Warranty!
    30-Days Money Back!
    Low Price
    Fast Shipping!
    Compatible Part Numbers:
    PA-1070-07 AC Adapter,
    • Model:
      [GOOGLE NEXUS 7 2ND GEN Power AC ]
    • 9444 Units in Stock
    GOOGLE NEXUS 7 2ND GEN Power AC Adapter 5.2V 1.35A 7W ACER5.2V1.35A-EU Tips
    1. 1. Use the charger for the first time until the battery is fully charged before unplugging.
    2. 2. When using the GOOGLE NEXUS 7 2ND GEN Power AC Adapter 5.2V 1.35A 7W ACER5.2V1.35A-EU adapter for a long time, please avoid leaving the battery in the notebook.
    4. 4. Do not leave the GOOGLE NEXUS 7 2ND GEN Power AC Adapter 5.2V 1.35A 7W ACER5.2V1.35A-EU AC adapter in an extremely hot or cold environment for an extended period of time.